Dlouhodobou slabinou kultury ve městě je absence vhodných prostor pro kulturu. Minulé pokusy o Dům kultury i OD Láz se ubíraly do ztracena a zůstala tak budova stále zastaralejšího kina z 50. let. Toto téma není nové a stalo se jedním z témat loňské předvolební kampaně.
Nezůstalo však jen u volebních slibů a skutečně brzy po ustanovení koalice zasedla pracovní skupina zabývající se tzv. Víceúčelovým kulturním centrem, které by v ideálním případě mělo vzniknout na místě dnešního kina Panorama. Tato skupina objela několik kulturních zařízení v okolí, aby srovnala vybavenost a zázemí různých měst, náklady na jejich vybudování i provoz a efektivitu. To byl jeden ze vstupů naši analýzy toho, co v Rožnově potřebujeme, kolik by to mohlo stát a co si v posledku můžeme dovolit.
Dnes je tato analýza již hotová a vyplývá z ní, že město má nedostatečné kapacity v podobě sálu pro 300 a více osob, který by mohl sloužit pro divadelní představení, pro plesy apod. Prostory kina jsou vzhledem k návštěvnosti naopak předimenzované a ve městě naprosto schází prostor vhodný pro hudební klub. Střízlivé odhady na stavbu obsahující všechny tři funkce a zázemí se pohybují v částkách kolem 100 – 120 milionů, na což se v neveselé finanční situaci města budou hledat finanční zdroje komplikovaně a z mnoha zdrojů. Pokud se vícezdrojové financování nepovede, pak se jako záložní varianta jeví rekonstrukce budovy kina, která byla v již zpracovaných architektonických projektech odhadnuta na cca 20 – 25 milionů korun tak, aby se v budoucnu daly dostavět další chybějící kapacity.
Nedostatkem prostor však problematika kultury v Rožnově nekončí. Město je vnímáno jako velmi kulturní a mimo řady nadšenců a (nejen folklorních) spolků se v něm na kultuře podílí tři instituce: Valašské muzeum v přírodě (VMP) s vlastní nezávislou agendou, Městská knihovna (MěK) a T-klub Kulturní agentura (TKA). Město ovlivňuje kulturní dění ve městě skrze TKA, MěK a grantový systém, kterým podporuje i oblast kultury.
Každý z těchto nástrojů má však své problémy. V případě TKA je jím velké množství tzv. agenturních (tj. dovozových) kulturních představení, které stojí v protikladu k poměrně slabé podpoře místní kulturní produkce, což vede k poměrně úzkému profilování kulturní scény ve městě - nová koncepce má přinést jeho rozšíření. TKA se napříště má zaměřovat na vlastní produkci a již k tomuto cíli podnikla některé první kroky - našla nového dramaturga se zaměřením na alternativní kulturní scénu, která je v Rožnově a okolí silná. Věřím, že v kombinaci s dalšími změnami zčeří poněkud stojaté kulturní vody města.
MěK a její činnost je velmi dobře známá daleko za hranicemi města i kraje. Vzniká zde řada inovací a knihovna se aktivně zapojuje do celostátních projektů (Noc literatury, Celé Česko čte dětem). Koncept projektu Město v mé paměti, který staví na procházkách se vzpomínáním pamětníků na podobu města v jejich mládí, si našel cestu do mnoha (nejen) knihoven po celé republice. Podle zpracované analýzy a norem pro komunitní typ knihovny však MěK trápí nedostatek prostor, který limituje její další rozvoj (knihovna dosahuje 1/3 doporučené plochy pro čtenáře).
Kromě řešení zázemí pro kulturu a knihovnu se koalice a kulturní komise zaměřily na pracovní setkávání všech aktivních lidí, kteří v Rožnově dělají kulturu, na koordinaci zajímavých akcí a přípravě společného kulturního kalendáře. Na to se můžete těšit už příští rok.
Posun nastane i v grantovém systému, a to směrem k podpoře mimořádných kulturních akcí, které rozšíří nabídku akcí ve městě. Pokud tedy máte nápad, neváhejte a sepište na podzim grantovou žádost, nebo požádejte o pomoc s touto žádostí pověřenou úřednici na odboru školství – ráda vám pomůže!
Tomáš Hofman