Úvod / Sdružení nezávislých kandidátů / Kolik stojí zimák - část první

Kolik stojí zimák - část první

Jak se postupně "ušetřilo"

Slyšeli jste už někdy, kolik vlastně zimák město stál? Nebo kolik stojí dnes jeho provoz? Zimní stadion v Rožnově však vyvolává i další otazníky. Přinášíme vám sérii krátkých článků o tom, co jste se zatím nikde nedočetli.

Nekvalitní projekt

Už financování výstavby je díky různým přesunům a etapám dost nepřehledné. Částečně za to může také nekvalitní projekt. Díky němu se ještě před samotným zahájením stavby už po 2 měsících od schválení této investice se cena zvýšila o 12,5 milionů oproti původní částce. Ale začněme počítat: Město se stavbou začalo, zaplatilo přímo jen část (4,1 mil.) a  pak stavbu převedlo na svou společnost Komerční domy, která měla nést zbývající náklady (+33,5 mil.). Projekt ještě pár věcí opomněl, proto k menšímu navýšení došlo v průběhu stavby (+0,9 mil.) a po dokončení zastřešení. To se dodělávala další drobnost - vzduchotechnika, bez které zimák nešlo provozovat, došlo by ke zničení konstrukcí (+2,2 mil.).

Účet za šatny

Od počátku se také vědělo, že brzy doslouží šatny. Všichni se zaklínali tím, že jejich stavba je podmíněna zásadní dotací, protože šatny potřebuje jen hokejový klub. Skoro to vyšlo. Komerční domy za naddimenzované šatny zaplatily 14,5 milionů a skutečně získaly dotaci (zde si můžeme odečíst celých 1,5 mil.). Pokud budeme důslední alespoň ve větších částkách, připočtěme k ceně kotelnu, kterou město zaplatilo ještě před začátkem zastřešení (1,5 mil.).

A ještě pár drobností

Pomiňme pár stovek tisíc na počátku na projekt, stavební dozor apod. a dalších pár set tisíc nutných ke zprovoznění a můžeme sčítat: 55,1 milionů korun. Ale ani to ještě není celkový účet. Komerční domy si na zimák vzaly úvěr a město musí své společnosti hradit splátky i úroky. Právě zaplacené úroky už teď dělají přes 4 miliony a dále budou přibývat, protože poběží až do konce roku 2016. Takže už teď je jisté, že za to, co bylo dosud na zimáku vybudováno, město zaplatí přes 60 milionů.

Pokud vás zajímá, kolik město zaplatí za roční provoz stadionu, podívejte se na pokračování.

Vojtěch Bajer, kdysi člen městské rady